deutsch italiano   

Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować na adres:
m.stroinska@op.pl

 


 

   Pozwolę sobie zacytować fragment e - maila, jako zaproszenie do Torunia, by spotkać się w jakimś cudownym miejscu mojej perełki, jak nazywa swoje miasto i jak pięknie o nim pisze, Pani Gizela.

   Toruń pięknieje z dnia na dzień. Dużo się dzieje też kulturalnie a w sezonie letnim szczególnie. No cóż jeszcze nie mamy u siebie gmachu opery i pięknych nowoczesnych sal koncertowych. Będą kiedyś, tego jestem pewna. Ale koncerty w Dworze Artusa, na Ratuszowym dziedzińcu /pod gwiazdami/ w naszych starych kościołach też mają urok. Zapraszam, chociaż na krótką chwilę do Torunia, pobłądzimy po starych uliczkach. Tu też można ładować akumulatory do działania.

 

 

 

   Wrocław - miasto bursztynowego szlaku, pisze Pan Marcin Popis
Wrocław od wieków był polskim miastem, przez które przebiegały szlaki handlowe. średniowieczna trasa Via Regia łączyła Hiszpanię z Rosją. W XIV wieku miasto to należało do związku handlowego miast północnej Europy, zwanego Liga Hanzeatycka. Wszystko to pozwoliło na dynamiczny rozwój Wrocławia, bogacenie się jego mieszkańców a także na budowanie więzi międzynarodowych. Również współcześnie stolica Dolnego Śląska odgrywa dużą rolę na arenie polskiej i europejskiej – jest jednym z organizatorów Euro 2012, oraz została wybrana Europejską Stolicą Kultury roku 2016 (razem z San Sebastian).
A jeśli chodzi o rzemiosło bursztynnicze, miasto Wrocław, przystąpiło do programu "Paszport Bursztynowy" ("Amber Passport") i podpisało deklaracje Dobrych Praktyk Bursztynniczych, której inicjatorem był Kraków. Bez wątpienia Wroclaw przez wzgląd na dawne czasy jest miastem mającym wiele do zaoferowania.

 

 

 

Poprawa strony, błędy w plikach PDF w zakładce: "wystawy, prelekcje, spotkania":
link wstawiony w "Referat",
i
"Prezentacja pt.: Odtworzenie szlaku bursztynowego na podstawie odcinków stałych w terenie (Kotlina Czeska- Morze Adriatycke)"

- w obu prezentacjach, zdanie (podpis pod zdjęciem) rozpoczynające się od: "Rzeka Dunaj (...)", powinno brzmieć: "Rzeka Dunaj, wzdłuż której, na terenie królestwa Noricum i Pannonii, rozlokowane były ośrodki handlowe oraz stacje celne."

oraz

"Aquileia Romana", powinno być: "Aquileia"
 

 

 

 

www.bursztynowyszlak.com